Znovudech  Travox 120 - manuál


Idiot, který  by se chtěl potápět s čistým kyslíkem  v uzavřeném oběhu  s přístrojem  Draeger  Travox 120 by měl při jeho úpravě postupovat asi takto.

  Pozn. :

Vzhledem k tomu, ze potápěni   s čistým kyslíkem  je samo o sobě rizikové  a dále, že je k tomu použit přístroj, který k tomu původně není  určen a je  pouze upraven jsem tento text ani nepsal, nečetl a jestli jsem ho měl kdy v ruce tak o tom nevím a protestuji proti tomu.

  Takže jak upravit  Travox pro podvodní účely : Pouze na vlastní nebezpečí!!!  

Dnes lze za rozumnou cenu sehnat od záchranářů suchozemské rebreathery TRAVOX 120. Jak dál?

  Není to nic složitého a snadno to provedete sami, je to i lepší, protože alespoň se lépe seznámíte s funkcí jednotlivých dílu. Celé se to budu snažit doplnit fotkama.

Úprava :

  1.     Do prolisů  krytu přístroje  vyvrtáme řady otvorů, jedna pro odvod  vzduchu při zanoření a dále taky pro  volný odvod exp. O2 z přetlak. ventilu. Já tam mám řadu otvorů  o prům. 8mm, ve vzdálenosti cca 30mm a to ve všech prolisech. Dekl, jak sami zjistíte je natřen svítící barvou. Ve tmě je to fakt zajímavé.  

2.    Tlaková láhev je připojena šroubením k  tvz. redukčnímu ventilu  s ručním přídavkovým ventilem  dále jen  RV.   Ze spodní části RV je  pod gumovou krytkou  tvz:   automatický proplach  ( zařízení, které po  otevření lahve  pustí jednorázově  do oběhu několik litrů O2 ) ze strany RV je velká páka ( může být chráněna plombou )  to je uzávěr přívodu k manometru, tím lze  uzavřít přívod k manometru v případě jeho  poruchy, či poškození  tlakové hadice. Nad proplachem je  hadice  tvz : stálé dávky, její tryska  je také kryté plombou a je cca .1,5l/min, hadice stálé dávky ( průhledná s pružinou vevnitř  vede ze strany do dýchacího vaku ( dále jen vaku ).Kovová trubička  vedená z horní části je vedení ke tvz : sdružené komoře plicní automatiky, přetlakového ventilu a varovného signálu ( dále jen  ke komoře  ) která je na druhé straně  rámu přístroje.Z horní straně RV  je pod krytkou, chráněnou plombou  je vlastní redukční ventil.     

      Úprava  RV. Přeštípneme   drát plomby  RV  a sundáme jeho krytku.  Vlastní  nastavení redukčního ventilu se provádí  uzavřenou maticí a pojistnou maticí. Změříme výšku  kryté matice a odšroubujeme ji , do matice vyvrtáme  otvory pro odvod vody ( ne do středu ) několik otvorů vyvrtáme  také do opěry  pružiny. Jde jen o to, aby z prostoru nad pružinou mohla vytéct voda, nic víc. Vrátíme nazpět, nastavíme podle původní výše a dotáhneme a  pojistíme alespoň lakem na nehty.  

       

4.     Úprava komory. Povolíme převlečnou  matici na těla automatiky a vyndáme  disk  s membránou a přetlakovým ventilem.  Opatrně  nástrojem s tupou špičkou zajdeme pod gumu na okraji disku a uvolníme ji  od plechu.Není přilepena lepidlem  jen přichlíplá. Chytneme  jednou rukou disk zvenčí a druhou rukou ( prsty  zastrčíme  do otvorů v disku )  a zkusíme je  disky opatrně od sebe odtrhnout. Chce to trošku zaviklat, nakonec se to povede. Na poprvé je to nejhorší. Stávající pružinu nahradíme novou , silnější  ( na přání zašlu) Složíme disk dohromady. Ze  spodní části disku vyjede tlačka  jehly, to je v pořádku, tak to má být.    

5.     Klíčem povolíme  sedlo jehly a jehlu vyndáme  z komory ( pozor ať neztratíte pružinku ) jehlu  upneme  za  střed do svěráku a  odšroubujeme  vlastní kuželku ventilu. Kuželku  s pružinou  vrátíme  do komory , dotáhneme.

6.     Demontuje  centrální přípojku hadic a nahradíme  ji náústkovou komorou.    

7.     Manometr je  původně do  suchého prostředí, do mého neteče. Pro sichr  jsem ho zalepil  dvousložkovým lepidlem. Proti výbuchu  v případě  netěsností  v manometru je  manometr chráněn  zadní krytkou.

8.     Osliňovač, neboli sliník  je takový ten bubínek na nádechové vrapové hadici.  Podle mého názoru je ve vodě nefunkční. Ale nepřekáží. Je v něm řetízek, zabraňující ztrátě uzavírací matice. Řetízek   je někdy zdrojem  nepříjemného chrastěn. Matici povolíme , kleštěmi stiskneme  zarážku , vytáhneme řetízek cely ven a odštípneme těsně u matice.    

9.     Všechna šroubení jsou určena pro montáž rukou. Mají také šestihran pro případ, kdy to rukou nejde povolit, nikoli utáhnout !!!  

Toto zbude po přestavbě

Tímto se  z nadhladinového Travoxe  stává  podhladinový.

 

 

Pár  poznámek :

 

Plnění  pohlcovače :

Pohlcovač je  třeba důkladně naplnit, plňte ho postupně a  sklepávejte  důkladně obsah. Zašroubováním krytky se stlačí vnitřní obsah.  Když zatřesete  pohlcovačem nesmí chrastit. Ze sorbentu se vždy uvolní trochu prachu ( i z toho  nej nej )  takže je dobré  naplněny  pohlcovač trochu  „ vyprášit „ .Buď ho profoukněte stačeným vzduchem , nebo  vycucněte vysavačem . Pochopitelně  po směru  proudění vzdušnin.  Termín vzdušniny se , alespoň jak mi je známo se používá pro cokoli co se dá dýchat bez ohledu na složení, použiji  je proto také, je mi to  bližší než výraz plyn. Naplněny pohlcovač je možno, alespoň co mi je známo skladovat za předpokladu že je uzavřen a jsou zalepeny  otvory.

Životnost a typ sorbentu. Používejte pouze kvalitní sorbenty  CO 2. A to  Draeger Dive sorb , dále Sodasorb , atd..  Používám SODASORB   je relativně lacinej  a  dobrej.  Životnost náplně  pohlcovače je  minimálně 2 hod. Použiti jde  podle mých info.  přerušit do celkového vyčerpáni.

Sorbent obsahuje indikátor vyčerpání,  zbarvi  vyčerpaný sorbent do modra. Jedna se však pouze o přibližné voditko. Čas  dvě hod na jednu náplň  by neměl byt překračován.

Kontroly stavu a seřízení :

Originální nastavení :

Stálá dávka : 1,55 +- ,015l ,  maximální pokles při tlaku v lahvi 35 bar  ja na 1,4 l/min.

Ruční přídavkový ventil   otevírá při  síle  50  Newtonu   a  dává  cca 75 l /min .

Jinak tedy něco přes 1 / sec.  Respektive 1 sec. stisku  ruční dávky přestavuje  co do spotřeby zhruba 1 min potápění.

Automaticky proplach  uvolní jednorázově přiotevření lahve cca  5 –7  l O2. Tj .

Úbytek  5 –7 bar  z lahve. 

Uvědomte si že zásoba plynů ,  kyslíku je z hlediska potřeby metabolismu značná, ale není nekonečná. U otevřeného oběhu neznamená například s hlediska spotřeby  mnohonásobné proplachování masky  žádné ztráty protože je  k jejímu vylití jsou použity už vydýchnuté vzdušniny.  To samé platí třeba o drobných únicích při ledabylém držení náustku apod.   Ale u uzavřeného okruhu se jedná o plýtvání, protože  použité vzdušniny mohly být zpracovány vaším metabolismem. Zas na druhou stranu  přílišné šetření není plně na místě. Jinak zásoba kyslíku  je  vzhledem k limitům  CNS  více než dostatečná  a  dále je stejně  nutné občas  propláchnout vak od nahromaděného  N2.      

Kontrola stálé dávky:

Stálá dávka je nastavena na cca 1,5l/min

Stálou dávku byste měli  pravidelně kontrolovat. Home made kontrola. Přistroj  bez vaku a pohlcovače, hadic  hodíme do vany  plné vody. Pustíme kyslik  a necháme proběhnout  proplach. Petku o 1,5 l naplníme vodou , necháme její ústí pod vodou  a vrazíme do ní  hadici stále dávky. Petka musí být naplněna  za nejpozději 1min.  Stálá dávka je  v podstatě nezávislá na tlaku v lahvi. Nejjednodušší je  proto kontrola  stálé dávky vždy po ponoru a využít  tak  zbytku  kyslíku v láhvi.   

                     

Varovný signál.

Varovný signál je zařízení  které  „ hraje  „ v trubkách  pokud je nízký tlak  O2 v lahvi (pod cca 40 bar )  zařízeni je vidět  v odkryte   komoře automatiky.  Když je tlak vyšší než  40-50 bar , placka s varovným signálem se zvedne s proudu vzdušnin.

Kontrola : demontuje  víčko  komory, otevřeme  láhev,  kde je více než 50 bar .  deska se varovným signálem se musí odklopit, zavřete kohout lahve,  po chvilce ( tlak uteče stalou dávkou, pokles sledujeme   na tlakoměru ) se musí deska přiklopit , odečteny tlak na tlakoměru by měl být  přibližně  40 bar.

 

Desinfekce pristroje .

Smyku přístroje je  nutné čas od času vydesinfikovat. Jednak hrozí docela zajímavé záležitosti  v plicích . Desinfekci podléhá zejména  vak a hadice .

 

 Procedury před potápěním:

1.     důkladná kontrola,  a to

·        všechny spoje, dotažení a to :

·        připojení hadic, nádechová je spodní a má sliník

·        připojení  pohlcovače a to jak k nádechové hadici tak  k vaku

·        připojeni vaku ke komoře.

·        šroubení  tlakové lahve,

·        polohu uzavírací páky   tlakoměru ( lepší je ji pojistit v otevřené poloze plombou , drátem ) 

·        šroubení  hadičky stálé dávky

·        šroubení k komoře

·        víčko  komory

·        ventily  a varovný signál (  dáme pár nádechu při zavřené lahvi, varovný signál musí být slyšet,  dáme-li ucho k výdechovému ventilu , je v té bouli mezi  pohlcovačem a  komorou ) musíme slyšet jeho klapaní  

 

 

2.     Hodíme to na záda , kyslíková  láhev je zavřena , náustek do huby a vysajeme  vak přístroje , vydechujeme nosem .

·        musí být slyšet varovný signál. Otevřeme ventil lahve naplno .Varovný signál musí ztichnout

·         automaticky proplach vstříkne několik litru O2 do vaku,

·        zkontrolujeme  tlak na manometru , dýcháme stále s přístroje

·        stiskneme  ruční dávkou. . Naplníme vak  naplno, při výdechu musíme cítit narůst  výdechového odporu  ( když se otevře přetlakový ventil ) . kontrola tlaku v  lahvi a hup do vody.

3.     Kontrola ve vodě navzájem . z přístroje nesmí nikde unikat bubliny , vyjma   přetlakového ventilu  při plném vaku a výdechu.

 

Vlastní potápění  :

 

Do smyčky přístroje proudí pouze stálá dávka 1,5l/min O2.  Průměrná spotřeba kyslíku potápěčem je kolem 1l/min.  Proto při udržení stálé hloubky  dojde časem k přeplnění vaku a  k občasným unikům  přetlakovým ventilem. Únik se vždy projeví  krátkým nárůstem výdechového odporu  a  je i slyšet. To samé se stane při  výstupu do menší hloubky.Pokud je vaše spotřeba vyšší  ( je lepší se toho vyvarovat  vzhledem k prevenci  otravy CNS ) a nebo zvyšujete vaši hloubku může být  obsah smyčky nedostatečný.  Obsah neumožní plné nadechnutí , doplňte obsah naplno ruční dávkou. Vzhledem k možnému  hromadění N2 v oběhu  proveďte proplach přístroje  vždy po cca 20min  cca 5 sec   ( tj cca  vstrik 5 – 7 l O2 ) stiskem ruční dávky.

 

Nádechové odpory  odpovídají vždy vzájemné poloze dýchacího vaku a středu plic potápěče.  Na částečné kompenzaci polohy se pracuje. I v současné době se s přístrojem dýchá  v poloze na břiše  a  náklonech  nahoru dolu velice dobře. Ve stoje  je  v oběhu přetlak , muže být až nepříjemný, ale nedosahuje nebezpečných hodnot,  pro začátek si raději přidržte náustek v puse rukou,   to samé platí o poloze na zádech. Na tyto změny si je třeba zvyknout,  rozdíly  dýchacích odporů jsou markantnější než  u    klasické automatiky OC. Věřte že některé přístroje vyráběné  renomovanými značkami  a za děsné prach jsou na tom hůře.

 

Vztlak přístroje je pozitivní, při potápění v bazénu jsem potřeboval 3 ks závaží.

Pomalu se pracuje na stelplate, které by bylo současně drzákem záložní 2 l lahve se vzduchem  OC , a  BC  ( křídlo ) plněné taktéž   vzduchem s této dvojky.  Přístroj by pak dostal i integrovanou zátěž a  celý nový nosný systém.  

 

Na co si dát bacha :

 

Otrava  O2 :

Tak v tomhle je skutečně pořádnej bordel. Asi skutečně neexistuje  jednoduché  a bezpečné pravidlo.  Převzal jsem část manuálu  US  militeury  diving manual.

Na přání pošlu cely na CD. anglicky

V kosce :

Max expozice  za 24 hod 4 hod.

Do hl 6m  2 hod

Do 10m  1 hod

Ale čert nikdy nespi !!!!!!!!!!!

 

Příznaky   akutní otravy O2   jsou zajímavé a průběh také , nemusím to zažít na vlastní kůži. Raději nezkoušet.

 

Hlouběji bych s tím nikam raději nelez , počkejte si na návod na nitrox verzi, nebo ještě lépe  na ni sami mákněte a dejte vědět.

 

 

Nedostatek  O 2 :

Tak to je hodně velkej průser, přijde to bez příznaku a chová se to jako když kliknete do vypínače. Jde to vyzkoušet  následujícím způsobem.  Zavřete přívod kyslíku do smyčky, pohlcovač  musí byt  naplněn sorbentem  a smyčka plná vzduchu . No a nyní dejchejte  až to s váma praští. Samozřejmě pod dozorem  osoby, co vám potom pomůže, mdloba by neměla byt dlouhá. Jsou lidi co říkají že je dobrá tato zkušenost , i když při ní umírají mozkové buňky, ale to když se ožerete  nakonec také.  Nezkoušel jsem to , možná to někdy prubnu.

Příčiny  nedostatku O2 v oběhu mohou být těchto příčin. Ucpaná stálá dávka, zavřená láhev O2, nahromadění  N2 v oběhu ( nedostečný proplach, vyloučení N2 s těla  potápěče,  N2 jako příměs v lahvi s O2. ) prevence je jasná. Díky těmto nečistotám  nekoluje většinou  v oběhu čistý O2 , ale spíše vysokoprocentní nitrox.  Někteří lidé jsou  prý schopni   odhalit nedostatek O2 v tom co dejchaj, ale není to zdaleka jisté. Také z tohoto důvodu je  pružina  přetlakového ventilu  poněkud silnější. Pokud  občas cítíte ke konci výdechu,  že musíte trošku zabrat, je to také kontrola  že  dávka O2 je asi v pořádku. 

       

Otrava CO2.

Tak to jde prubnout a to jednoduše,  vše necháte funkční , akorát  nenaplníte  pohlcovač sorbentem.  Zkouška by měla proběhnout   pod dozorem. Je to asi nejsnáze zjistitelná závada.  Příznaky jsou jasné, zrychlenej dech, pálení , pocit horka apod.,  závrať apod.

 

 

Co dále :

Občas je k dispozici: (viz kontakt na stránky, nebo tlačítko KENT)

1.     silnější pružiny  do přetlakového ventilu  ( nerez )  cena 200,. Kč kus

2.     náústkovou komoru   „ T „  kus  a náustek   „ T „  kus  250-300 Kč kus , náustek cca 100.- Kč

3.     sorbent  SODASORB  4,5kg ( 5 l )  jedna náplň je cca 1,7kg    900-950,. Kč

Draeger stoji o cca 400.- Kč  více

 

 

 

zdar

                                                                                                                                                        Kent

p.s. Podle návodu jsem realizoval a nafotil (to jsou obrázky). Za použití kuchyňských technologií to trvalo 2 hodiny včetně úklidu.   George